Kurs językowy dla małego dziecka

Kurs językowy dla małego dziecka to temat ostatnio dość popularny. My, jako Centrum Języków Romańskich chcielibyśmy opowiedzieć troszkę o naszych, i ogólnie, o kursach językowych dla małych dzieci.

Kiedy warto zapisać na kurs językowy małe dziecko? Czy w ogóle warto?

Odpowiedz jest prosta dla filologów, dla lektorów, dla nauczycieli języków obcych – kiedy tylko chcemy, ale najlepiej od urodzenia!  Niektórzy rodzice powiedzą od razu, ALE JAK TO? Z TAKIM MALUCHEM? PO CO GO MECZYC? A no właśnie z takim!

Badania naukowe pokazują, że dziecko już w lonie matki uczy się języka. Po urodzeniu potrafi rozpoznać mowę, której używa matka oraz najbliższe otoczenie. Do mniej więcej 6 roku życia ma tzw. fazę wrażliwą na przyswajanie języka, jakiegokolwiek języka. Wiemy doskonale z obserwacji, że dziecko jest jak gąbka, chłonie wszystko co jest językiem. Dlatego tez warto już od etapu „bycia w brzuszku mamy” przebywanie w językach obcych.

Jak to robić, aby naturalnie nasze dziecko mogło przebywać w języku?

A najlepiej w kilku językach, nie tylko ojczystym? Poprzez naturalne sytuacje. Najlepiej kiedy przynajmniej jedno z rodziców mówi w innym języku i w tym innym języku komunikuje się z dzieckiem – jest to tzw. immersja językowa, sytuacja naturalnego zanurzenia się w języku. Jeśli nie jesteśmy rodzicami mieszanymi pod względem językowym, najlepiej stwarzać takie naturalne sytuacje komunikacyjne dziecku. Jedna z metod jest mówienie przez 2-3 godz. Im dziecko młodsze tym łatwiej wbrew pozorom mówić do niego w języku obcym, gdyż dziecko nie ma „wyrobionej” reakcji, odpowiedzi w danym języku, dopiero uczy się wchodzi w interakcje językowe ze swoim opiekunem. To jest doskonała baza do tego by wraz z wiekiem rosły umiejętności komunikacyjne w danym języku dziecka.

Pamiętajmy, ze to ze dziecko nie umie powiedzieć albo zrobić tego, co chcemy, nie oznacza ze nie rozumie języka. Poza słowami dziecko odczytuje doskonale jeszcze gesty, zachowania i nastroje. Jedyne zastrzeżenie metody, to to że nie można rzucić dziecka na głęboką wodę od tak od razu, dlatego warto zawczasu pomyśleć o „zanurzaniu” dziecka w świat różnych języków. Obowiązywać powinna zasada 1 osoba – 1 język. Dziecko ma naturalna zdolność rozróżniania tego z kim w jakim języku rozmawia.

Zalet zapisania na kurs językowy dla małego dziecka jest wiele.

My, postaramy się pokazać te, na które MY ZWRACAMY SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ:

  • dwujęzyczność, wielojęzyczność przede wszystkim bardzo korzystnie wpływa na rozwój mózgu, część odpowiedzialna za mowę, komunikację (także ta interpersonalna w przyszłości) buduje swoją bazę polaczeń neuronów, tym samym otwiera mózg na inne języki i poszerza horyzonty.
  • w procesie „nauki” języka obcego ważny jest poprawny akcent, mówienie poprawnie gramatycznie i używanie zwrotów jak najbardziej naturalnych dla danego języka – dlatego jeśli nie czujemy się na siłach w danym języku obcym, powierzmy to zadanie wykwalifikowanej osobie, nawet 2-3 godziny tygodniowo dają świetne rezultaty.

 ŚPIEW I ZABAWA

Na tym właśnie polega immersja w języku na kursie językowym dla małego dziecka. Tak jak w naturalny sposób dziecko przyswaja język ojczysty, tak powinno się dziać jeśli chodzi o przyswajanie innych języków. A dlaczego śpiew? Cóż, mowa i muzyka są nieodłącznie ze sobą powiązane. Udowodniono, ze osoby umuzykalnione szybciej uczą się języków obcych. W przypadku dzieci, sam język jest muzyka, dźwięki mowy są muzyka, wszystko co związane z muzyka łączy się z artykulacja dźwięków przez dziecko. Nie mówiąc już o wyśmienitej atmosferze jaka jest obecna kiedy słyszymy muzykę.

Tworzymy dzieciom tzw. dwujęzyczność zamierzona. Świetnie pisze o tym Elżbieta Rzeszutko na www.mamtonakoncujezyka.pl – blog o dwujęzyczności zamierzonej. Już niebawem zamieścimy wywiad z Elą, o tym jak to powinno się uczyć małe dziecko języków obcych, rozszerzenie tego artykułu.

Czy są jakieś wady zapisywania na kurs językowy dla małego dziecka? 

Można by powiedzieć, że oczywiście. Jednak my, specjaliści od nauczania języków obcych, mówimy zdecydowanie ze wad nie ma. Wymieńmy jednak najczęściej podawane. A mianowicie:

  • Dziecko dwujęzyczne później ląduje w gabinecie logopedycznym – fałsz – coraz więcej dzieci tam ląduje i przyczyn należałoby szukać raczej gdzie indziej, m.in. w przebodźcowaniu małych dzieci komputerami, tabletami czy telefonami komórkowymi; i tak, tutaj może to być prawda w momencie kiedy dziecko uczy się języków obcych wyłącznie z nagrań (choć nie ma konkretnych badan na ten temat jeszcze), bez kontaktu z prawdziwą osobą mówiącą, na to trzeba uważać, gdyż dostępność do You Tube jest powszechna i do materiałów językowych, jednak róbmy to z głową i aby nie stał się to jedyny kanał osłuchiwania się dziecka z językiem obcym.
  • Dziecko dwujęzyczne tworzy zdania niepoprawnie, łącząc języki, wychodzi z tego jedna część w jednym języku, a druga w tym drugim, popełniając przy tym błędy gramatyczne – tak, naturalny proces, który mija. Dzieci nawet w języku ojczystym tworzą „dziwne” zdania.

 

Reasumując, małe dziecko ma naturalna zdolność komunikowania się za pomocą języka, a co za tym idzie naturalna potrzebę i zdolność przyswajania języków. Warto zatem wykorzystać te naturalność i „wystawiać” dziecko od początku na inne języki, nie tylko na język ojczysty, warto zaplanować taką aktywność dziecka zawczasu i zapisać go właśnie na kurs językowy dla małego dziecka. Zainteresowanych rodziców małych dzieci serdecznie zapraszamy na nasze kursy w Poznaniu! Poniżej szczegóły.

 

kurs jezykowy dla malego dziecka

My zapraszamy dzieci od urodzenia do 3 lat na Los Chiquis. Szczegóły tutaj: Los Chiquis 

A w skrócie:

  • jest to kurs językowy dla małego dziecka – od urodzenia do wieku 3 lat, wraz z rodzicem (opiekunem),
  • zajęcia hiszpańskiego połączone muzyką – śpiew, rytmiczanki w języku hiszpańskim, ruch, taniec i wiele akcesoriów na zajęciach,
  • używanie przez prowadzących jedynie języka hiszpańskiego na zajęciach,
  • aktywizacja dzieci poprzez układy choreograficzne, ale dziecko nie jest do niczego zmuszane, ma być naturalnie, a więc dołącza wtedy kiedy samo ma na to ochotę,
  • dobra zabawa i to PO HISZPANSKU!

 

Nie zwlekaj! Zapisz się już dziś!

Najlepiej przez formularz ZAPISU.

Jeśli masz nieco starsze dziecko, zapraszamy na kursy dla dzieci od 4 lat.

 

kurs jezykowy dla malego dziecka